66th British Academy Film Awards Winners and Nominees


Winners and nominees

1. Best Film

Arg (winner)

Les Misérables

Life of Pi

Lincoln

Zero Dark Thirty

2. Best Director

Ben Affleck – Argo (winner)

Kathryn Bigelow – Zero Dark Thirty

Michael Haneke – Amour

Ang Lee – Life of Pi

Quentin Tarantino – Django Unchained

3. Best Actor in a Leading Role

Daniel Day-Lewis – Lincoln (winner)

Ben Affleck – Argo

Bradley Cooper – Silver Linings Playbook

Hugh Jackman – Les Misérables

Joaquin Phoenix – The Master

4. Best Actress in a Leading Role

Emmanuelle Riva – Amour (winner)

Jessica Chastain – Zero Dark Thirty

Marion Cotillard – Rust and Bone

Jennifer Lawrence – Silver Linings Playbook

Helen Mirren – Hitchcock

5. Best Actor in a Supporting Role

Christoph Waltz – Django Unchained (winner)

Alan Arkin – Argo

Javier Bardem – Skyfall

Philip Seymour Hoffman – The Master

Tommy Lee Jones – Lincoln

6. Best Actress in a Supporting Role

Anne Hathaway – Les Misérables (winner)

Amy Adams – The Master

Judi Dench – Skyfall

Sally Field – Lincoln

Helen Hunt – The Sessions

7. Best Original Screenplay

Django Unchained – Quentin Tarantino (winner)

Amour – Michael Haneke

The Master – Paul Thomas Anderson

Moonrise Kingdom – Wes Anderson, Roman Coppola

Zero Dark Thirty – Mark Boal

8. Best Adapted Screenplay

Silver Linings Playbook – David O. Russell (winner)

Argo – Chris Terrio

Beasts of the Southern Wild – Lucy Alibar, Benh Zeitlin

Life of Pi – David Magee

Lincoln – Tony Kushner

9. Best Cinematography

Life of Pi (winner)

Anna Karenina

Les Misérables

Lincoln

Skyfall

10. Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

Bart Layton (director) and Dmitri Doganis (producer) – The Imposter (winner)

James Bobin (director) – The Muppets

Dexter Fletcher (director/writer) and Danny King (writer) – Wild Bill

Tina Gharavi (director/writer) – I Am Nasrine

David Morris (director) and Jaqui Morris (director/producer) – McCullin

11. Outstanding British Film

Skyfall (winner)

Anna Karenina

The Best Exotic Marigold Hotel

Les Misérables

Seven Psychopaths

12. Best Documentary

Searching for Sugar Man (winner)

The Imposter

Marley

McCullin

West of Memphis

13. Best Original Music

Skyfall (winner)

Anna Karenina

Argo

Life of Pi

Lincoln

14. Best Sound

Les Misérables (winner)

Django Unchained

The Hobbit: An Unexpected Journey

Life of Pi

Skyfall

15. Best Production Design

Les Misérables (winner)

Anna Karenina

Life of Pi

Lincoln

Skyfall

16. Best Special Visual Effects

Life of Pi (winner)

The Avengers

The Dark Knight Rises

The Hobbit: An Unexpected Journey

Prometheus

17. Best Costume Design

Anna Karenina (winner)

Great Expectations

Les Misérables

Lincoln

Snow White and the Huntsman

18. Best Makeup and Hair

Les Misérables (winner)

Anna Karenina

Hitchcock

The Hobbit: An Unexpected Journey

Lincoln

19. Best Editing

Argo (winner)

Django Unchained

Life of Pi

Skyfall

Zero Dark Thirty

20. Best Film Not in the English Language

Amour (winner)

Headhunters

The Hunt

Rust and Bone

The Intouchables

21. Best Animated Film

Brave (winner)

Frankenweenie

Paranorman

22. Best Short Animation

The Making of Longbird (winner)

Here to Fall

I'm Fine Thanks

23. Best Short Film

Swimmer (winner)

The Curse

Good Night

Tumult

The Voorman Problem

24. EE Rising Star Award

Juno Temple (winner)

Elizabeth Olsen

Andrea Riseborough

Suraj Sharma

Alicia Vikander